Lenovo ThinkPad T14 Gen 2, imaginea modelului din catalogul CIT Grup
Biblioteca CIT Grup · Ghid practic

Lenovo ThinkPad T14 Gen 2: ce configurație alegi

Jumătate din memorie e lipită pe placă, slotul de SSD e PCIe 3.0, iar ecranul 4K e calibrat din fabrică. Ce scrie Lenovo în fișă și ce înseamnă când alegi configurația.

Scris și publicat de Dan Iliescu · Fondator CIT Grup Validat tehnic de Lucian Mureșan · Administrator și director de vânzări CIT Grup Publicat 01 noiembrie 2026 12 min de citit

Decizie, nu reclamă Criterii clare, limite explicate și recomandări verificabile.
Documentat pentru 2026 Surse oficiale și informații tehnice actualizate.
Aplicabil imediat Checklisturi și exemple pentru configurația corectă.

La ThinkPad T14 Gen 2, o parte din memorie e lipită pe placă, iar cealaltă stă într-un singur slot. Lenovo scrie în fișa oficială că placa video Iris Xe are nevoie de memorie pe două canale; cu slotul gol, ea funcționează ca Intel UHD Graphics, o treaptă mai jos, fără niciun mesaj de eroare. Deci aceeași cifră de memorie din anunț poate însemna două laptopuri diferite. Ghidul ia pe rând ce decide configurația dintre cele 720 pe care le avem publicate.

Laptopurile sunt pe pagina de model ThinkPad T14 Gen 2i, cu i5-1135G7, i7-1165G7 și i7-1185G7, în trei stări: refurbished, ca nou și second hand. Configurațiile cu i5-1145G7 nu mai sunt în stoc. Specificațiile sunt din fișa Lenovo PSREF pentru T14 Gen 2 (Intel) și din fișele Intel ale procesoarelor, cu sursele la final; cifrele de catalog sunt numărate pe 1 noiembrie 2026, cu TVA, pe produsele publicate pe sit.

1. Ce este T14 Gen 2 și ce avem din el

E laptopul de birou de 14 inch al Lenovo din seria T, cu procesoare Intel Core de generația a 11-a. În catalogul nostru sunt 720 de configurații publicate, toate în stoc, între 2.575 și 6.487 de lei cu TVA. Cel mai ieftin preț e pentru varianta fără disc și fără Windows; cu SSD și Windows 11 Pro, pornește de la 2.987 de lei.

Ce variazăCe avemCe înseamnă pentru tine
ProcesorulCore i5-1135G7, i5-1145G7, i7-1165G7, i7-1185G7Toate au 4 nuclee și 8 fire; diferă frecvența, memoria cache și vPro
EcranulFHD tactil (450 de configurații), FHD (162), UHD 4K (108)4K-ul e ecranul de culoare; FHD e cel de birou
Memoria16 GB (366), 24 GB (42), 32 GB (312) DDR4Contează și cum e așezată, nu doar câtă e
StareaRefurbished (261), ca nou (261), second hand (198)3 ani garanție la primele două, 1 an la second hand

Cât cântărește și cât rezistă: Lenovo dă între 1,47 și 1,58 kg, după ecran și capac, la o grosime de 17,9 mm. Modelul a trecut testele militare MIL-STD-810H, iar tastatura e rezistentă la lichide vărsate. Pentru un laptop care se cară zilnic între birou și client, asta contează mai mult decât un procesor mai rapid.

2. Memoria: jumătate lipită pe placă, jumătate în slot

Ăsta e lucrul pe care nu-l spune niciun anunț, deși e în fișa producătorului.

T14 Gen 2 are memorie lipită pe placa de bază (8 sau 16 GB, după model) și un singur slot SO-DIMM pentru restul. Maximul oficial e 40 GB (8 lipiți + 32 în slot) sau 48 GB (16 lipiți + 32 în slot), DDR4-3200.

Capcana: memoria lucrează pe două canale doar dacă slotul e ocupat. Lenovo notează limpede că placa video Iris Xe cere memorie pe două canale, iar pe un singur canal funcționează ca Intel UHD Graphics. Un laptop cu 16 GB lipiți și slotul gol are tot „16 GB" în anunț, dar placa video lucrează o treaptă mai jos, iar memoria are jumătate din lățimea de bandă.

MemoriaConfigurațiiDe la, cu SSD și Windows
16 GB DDR43662.987 lei
24 GB DDR4423.473 lei
32 GB DDR43123.595 lei

Ce înseamnă pentru tine, practic: pe aceeași configurație, trecerea de la 16 la 32 GB costă la noi 607 lei. Pentru birou și browser, 16 GB ajung, cu condiția să fie pe două canale. 32 GB merită la mașini virtuale, la foi de calcul mari sau la zeci de file deschise toată ziua.

Cum verifici, când ai laptopul: în Windows, Managerul de activități, la Performanță → Memorie, scrie „Sloturi utilizate". De regulă, memoria lipită apare și ea ca slot, deci ce cauți e 2 din 2. Dacă vezi 1 din 2, slotul e liber: un modul SO-DIMM DDR4 îl ocupă și memoria trece pe două canale. Lenovo dă pentru slot DDR4-3200, de cel mult 32 GB. Ce module intră și cum se citesc etichetele e în ghidul despre DDR4 și SSD.

3. Procesorul: patru variante, două cu vPro

Toate patru au 4 nuclee și 8 fire și aceeași placă video integrată, Iris Xe. Diferențele sunt mai mici decât par după nume:

ProcesorFrecvență maximăCachevProConfigurațiiDe la, cu SSD și Windows
Core i5-1135G74,2 GHz8 MBnu1082.987 lei
Core i5-1145G74,4 GHz8 MBda1263.121 lei
Core i7-1165G74,7 GHz12 MBnu2703.877 lei
Core i7-1185G74,8 GHz12 MBda2163.878 lei

Ce e vPro și cui îi folosește: e platforma Intel prin care departamentul IT administrează laptopul de la distanță, inclusiv când sistemul nu pornește. Pentru o firmă cu zeci de laptopuri, înseamnă intervenții fără drum la birou. Pentru un singur utilizator, nu schimbă nimic. La T14 Gen 2, modelele vPro au și placa de rețea Intel I219-LM, cea gândită pentru administrare.

Unde le găsești: configurațiile cu i7-1185G7, împreună cu variantele fără vPro, sunt pe pagina ThinkPad T14 Gen 2i. Cele cu i5-1145G7 nu mai sunt în stoc, deci vPro îl ai acum doar cu i7-1185G7.

Ce se vede din tabel: la noi, i7-1185G7 cu vPro și i7-1165G7 fără vPro pornesc de la același preț, cu un leu diferență. Dacă tot iei i7, vPro vine practic gratuit. Ce procesor să alegi pe trepte și generații e în ghidul despre procesoare; generația a 11-a de Core i5 și i7 e pe lista Microsoft de procesoare acceptate de Windows 11, iar ce înseamnă asta e în ghidul despre Windows 11.

4. Ecranul 4K: calibrat din fabrică, cu 100% Adobe RGB

Aici e varianta pe care puțini o caută într-un laptop de birou, deși e în fișă.

Ecranul UHD de pe T14 Gen 2 are 3840 × 2160, 500 de niți, contrast 1500:1 și acoperă 100% din spațiul de culoare Adobe RGB, cu Dolby Vision și certificare DisplayHDR 400. Lenovo îl dă cu calibrare de culoare X-Rite făcută din fabrică. E ecranul pe care fotografii și cei care pregătesc materiale pentru tipar îl caută de obicei la stațiile mobile, nu la un laptop de birou.

EcranulCe spune fișa LenovoCe înseamnă pentru tine
FHD tactil1920 × 1080, varianta obișnuită: 300 de niți, 45% NTSCBun pentru birou și prezentări, nu pentru lucru pe culoare
FHD1920 × 1080, 300 sau 400 de niți, după panouLaptopul de birou clasic
UHD 4K500 de niți, 100% Adobe RGB, calibrat X-RiteFotografie, grafică, tipar; text foarte fin

Ce trebuie știut la noi: 4K-ul vine numai cu procesorul i7-1165G7, în 108 configurații, de la 4.120 de lei, sau de la 4.533 cu SSD și Windows. Dacă lucrezi pe culoare, alegerea ecranului îți hotărăște și procesorul, nu invers.

Ce nu e potrivit: pe 14 inch, 4K-ul face textul foarte mic fără mărire din Windows și consumă mai mult din baterie. Pentru tabele, e-mail și apeluri video, FHD-ul e alegerea cu mai puține compromisuri.

5. SSD-ul: un singur loc, de generația PCIe 3.0

T14 Gen 2 are un singur loc de SSD, M.2 2280, legat pe PCIe 3.0 x4. Lenovo notează că un SSD de generația a patra montat aici merge aproape la viteza generației a treia, din cauza slotului.

Ce înseamnă: nu plăti în plus pentru un SSD PCIe 4.0 la acest laptop; diferența rămâne în cutie. Ce merită ales e capacitatea. Avem configurații cu 256 GB, 512 GB, 1 TB și 2 TB, iar o parte din discurile de 1 TB și 2 TB sunt noi, nu folosite.

Și varianta fără disc: există configurații „fără hard disk", pentru firmele care își montează propriile SSD-uri cu imaginea lor de sistem. Dacă nu ai deja discuri pregătite, ia configurația cu SSD inclus; ce verifici la un SSD folosit e în ghidul despre SSD-urile second hand.

6. Porturi, monitoare și baterie

Laptopul are două porturi Thunderbolt 4 de 40 Gbps, prin care se încarcă, se transferă date și ies imagini, plus două USB-A, HDMI 2.0 și cititor microSD. Mufa de rețea RJ-45 e opțională: Lenovo o montează numai pe o parte din modele.

Câte monitoare duce: până la trei externe, pe lângă ecranul propriu. Prin Thunderbolt merge până la 5K la 60 Hz, prin HDMI până la 4K la 60 Hz. Cu o stație de andocare Thunderbolt sau USB-C, un singur cablu duce monitoarele, rețeaua și încărcarea; ce stație și ce cablu se potrivesc e în ghidul despre docking și cabluri.

Bateria: e de 50 Wh, încorporată. Lenovo dă 10,7 ore în testul MobileMark 2018, pentru o baterie nouă, și încărcare rapidă până la 80% într-o oră cu alimentatorul de 65 W, singurul pe care Lenovo îl oferă în Europa pentru acest model. La un laptop cu câțiva ani, capacitatea reală e mai mică decât cea din fișă; cum se măsoară ea la un laptop refurbished e în ghidul despre testarea laptopurilor.

7. Refurbished, ca nou sau second hand: 144 de lei diferență

Am pus una lângă alta aceleași configurații în cele trei stări. Rezultatul e mai strâns decât s-ar crede:

StareaGaranțieConfigurațiiDiferența pe aceeași configurație
Second hand1 an198prețul de bază
Refurbished3 ani261+144 de lei față de second hand
Ca nou3 ani261+145 de lei față de refurbished

Ce înseamnă pentru tine: la T14 Gen 2, doi ani de garanție în plus costă 144 de lei pe aceeași configurație, adică sub 5% din prețul unui laptop de 3.000 de lei. Second hand-ul are sens când bugetul e fix la leu sau când laptopul are oricum o viață scurtă în firmă. Ce diferă între stări, dincolo de garanție, e în ghidul despre refurbished, second hand și nou.

Configurațiile sunt pe pagina modelului, T14 Gen 2i. Direct pe stare: refurbished, ca nou sau second hand.

8. Cum ceri configurația, în patru întrebări

Cu 720 de variante, ordinea întrebărilor contează mai mult decât răspunsurile.

1. Lucrezi pe culoare? Dacă da, ecranul 4K, și el vine cu i7-1165G7. Dacă nu, FHD, tactil sau nu.

2. Firma administrează laptopurile de la distanță? Dacă da, i7-1185G7, cu vPro; i5-1145G7, celălalt procesor cu vPro, nu mai e în stoc. Dacă nu, i5-1135G7 ajunge pentru birou.

3. Câtă memorie îți trebuie și cum e așezată? 16 GB pentru birou, 32 GB pentru mașini virtuale și fișiere mari, în ambele cazuri pe două canale.

4. Câți ani vrei să-l folosești? Dacă mai mult de un an, refurbished îți dă încă doi ani de garanție pentru 144 de lei în plus.

Lucrul de ținut minte din tot ghidul: în anunț, „16 GB" e același text indiferent dacă memoria merge pe un canal sau pe două, iar diferența se vede în placa video. Verifică la primire câte sloturi sunt folosite: un minut în Managerul de activități, care desparte două laptopuri cu același anunț.

Întrebări frecvente

Câtă memorie duce un ThinkPad T14 Gen 2 Intel?

Până la 40 GB (8 GB lipiți pe placă și 32 GB în slot) sau 48 GB (16 GB lipiți și 32 GB în slot), DDR4-3200. Are un singur slot SO-DIMM, iar memoria lucrează pe două canale numai dacă slotul e ocupat.

De ce contează dacă memoria e pe un canal sau pe două?

Lenovo scrie că placa video Iris Xe cere memorie pe două canale; pe un singur canal funcționează ca Intel UHD Graphics. În Windows, Managerul de activități arată la Memorie „Sloturi utilizate": la T14 Gen 2 trebuie să fie 2 din 2.

Ce procesoare are T14 Gen 2 și care au vPro?

Core i5-1135G7, i5-1145G7, i7-1165G7 și i7-1185G7, toate cu 4 nuclee și 8 fire. Intel trece vPro la i5-1145G7 și i7-1185G7. La noi, i7-1185G7 pornește de la același preț ca i7-1165G7.

Merită un SSD PCIe 4.0 în T14 Gen 2?

Nu. Laptopul are un singur slot M.2 2280 legat pe PCIe 3.0 x4, iar Lenovo notează că un SSD de generația a patra merge acolo aproape la viteza generației a treia. Contează capacitatea, nu generația.

Câte monitoare externe se pot lega la T14 Gen 2?

Până la trei, pe lângă ecranul propriu: prin cele două porturi Thunderbolt 4 (până la 5K la 60 Hz) și prin HDMI 2.0 (până la 4K la 60 Hz).

Ce garanție are un T14 Gen 2 la CIT Grup?

Refurbished și ca nou au 3 ani de garanție, second hand 1 an. Pe aceeași configurație, refurbished costă cu 144 de lei mai mult decât second hand. Returul e de 60 de zile.

Surse și metodologie

Documentația a fost verificată la 1 noiembrie 2026. Recomandările comerciale sunt construite ca metodă de decizie, nu ca promisiuni universale: configurația, starea, garanția și disponibilitatea se confirmă întotdeauna în pagina produsului sau în oferta scrisă.

De la informație la configurația potrivită

Alege configurația T14 Gen 2 din stoc

ThinkPad T14 Gen 2 în sute de configurații: procesor, memorie, disc și ecran. Refurbished și ca nou cu 3 ani garanție, second hand cu 1 an, 60 de zile de retur.

Vezi configurațiile T14 Gen 2 Vezi toată familia ThinkPad