
Dell, HP sau Lenovo: cele trei mărci care fac 62% din piața lumii
Trei companii livrează 62 din 100 de calculatoare din lume. De ce contează poziția asta tocmai la o mașină cumpărată folosită, și de ce piața de refurbished arată așa cum arată.
Trei companii livrează 62 din fiecare 100 de calculatoare vândute în lume. Gartner, în ultimul comunicat public cu tabelul complet pe producători — 10 aprilie 2026, primul trimestru: Lenovo 26,5%, HP 19,3%, Dell 16,5%, adică 62,3% împreună, dintr-un total de 62,8 milioane de bucăți într-un singur trimestru. Sunt exact cele trei mărci pe care le găsești la noi, și nu din întâmplare. Ghidul explică de ce poziția asta contează mai mult la o mașină cumpărată folosită decât la una nouă — și de ce raftul de refurbished din orice magazin din lume arată cam la fel.
Mașinile celor trei sunt la calculatoare Dell, calculatoare HP și calculatoare Lenovo, iar laptopurile la Dell, HP și Lenovo. Cifrele de piață sunt din comunicatul Gartner, cu sursa la final; cifrele de catalog se văd în filtrul de marcă de pe fiecare listare și sunt citite pe 4 octombrie 2026.
1. Cine sunt, în cifre pe care le poți verifica
Clasamentul mondial de calculatoare se publică trimestrial, pe unități livrate. Ultimul tabel complet, public, e cel din comunicatul Gartner din 10 aprilie 2026.
| Locul | Producător | Livrări, trimestrul I 2026 | Cotă de piață |
|---|---|---|---|
| 1 | Lenovo | 16.645 mii de bucăți | 26,5% |
| 2 | HP Inc. | 12.142 mii | 19,3% |
| 3 | Dell | 10.337 mii | 16,5% |
| 4 | Apple | 6.684 mii | 10,6% |
| 5 | ASUS | 4.210 mii | 6,7% |
| 6 | Acer | 4.001 mii | 6,4% |
Primii trei fac 62,3% din total. Următorii trei, împreună, fac 23,7%. Restul lumii — toți ceilalți producători la un loc — 14%.
Un lucru pe care îl spunem ca să fim corecți: asta nu înseamnă că Apple, ASUS sau Acer fac mașini proaste. Înseamnă că vând altor cumpărători. Iar cine cumpără contează enorm pentru ce se găsește, peste trei ani, pe piața de mâna a doua.

2. De ce poziția asta contează mai mult la o mașină folosită
La un calculator nou, cota de piață a producătorului nu-ți spune mare lucru. La unul folosit, îți spune aproape tot.
Volumul produce documentație. Un model făcut în milioane de bucăți merită un manual de service cu proceduri și coduri de piesă, pentru că există cine să-l folosească. Unul făcut în zeci de mii, mai puțin.
Volumul produce piese. Carcase, surse, ventilatoare, palmrest-uri, tastaturi — toate se fabrică și se păstrează atâta vreme cât există un parc care le cere. De asta găsești azi o sursă pentru un OptiPlex de acum șase ani, dar greu pentru un model vândut în tiraj mic.
Volumul produce configurații stabile. Aceleași mașini, vândute la fel ani la rând, înseamnă că ce ai citit despre model acum trei ani e încă valabil, iar piesele de la un exemplar intră în altul.
Ce înseamnă în practică: când cumperi folosit, nu cumperi doar mașina. Cumperi și ecosistemul care a crescut în jurul ei — manuale, piese, forumuri, service-uri care au văzut modelul de o sută de ori. Mașinile celor trei vin cu ecosistemul inclus.
Ce înseamnă concret o mașină proiectată și testată ca întreg, nu adunată din piese, e în ghidul despre mașina de serie.
3. Piața de refurbished e o fotografie a ce au cumpărat firmele acum trei-cinci ani
Aici e lucrul care explică tot raftul, și pe care nu-l spune nimeni.
Un calculator ajunge pe piața de mâna a doua pentru că o firmă l-a retras. Firmele își schimbă parcul pe calendar, la trei-cinci ani. Deci ce găsești azi folosit e exact ce au cumpărat corporațiile atunci — nu ce s-a vândut cel mai bine în magazine.
Se vede în filtrul de marcă de pe listările noastre, pe care îl poți deschide și număra singur:
| Listarea | Dell | HP | Lenovo | Altele |
|---|---|---|---|---|
| Calculatoare | 115.603 | 21.523 | 3.168 | Apple 5 |
| Laptopuri | 2.833 | 1.598 | 405 | Apple 113, ASUS 7 |
| Workstation | 30.416 | 14.898 | 1.764 | — |
Șapte laptopuri ASUS. La un producător care e al cincilea din lume, cu 6,7% din piață și 4,2 milioane de bucăți livrate într-un trimestru. Diferența nu e de calitate — e că ASUS vinde mai ales persoanelor fizice și în educație, iar acelea nu retrag parcuri de câte trei sute de bucăți deodată.
Consecința pentru tine, și e bună: pe gamele celor trei ai din ce alege — sute de configurații ale aceluiași model, deci poți cere exact procesorul, memoria și discul care îți trebuie, la prețul care îți convine. Pe o marcă din care avem șapte bucăți, alegi dintre șapte.
4. Marca nu spune nimic. Linia spune tot
E greșeala pe care o fac cei mai mulți: compară „HP cu Lenovo", când de fapt fiecare dintre cei trei are și mașini de consum, și mașini de parc.
| Producător | Desktop de firmă | Laptop de firmă | Stație de lucru |
|---|---|---|---|
| Dell | OptiPlex | Latitude | Precision |
| HP | EliteDesk, ProDesk, EliteOne | EliteBook, ProBook | Z by HP, ZBook |
| Lenovo | ThinkCentre | ThinkPad | ThinkStation |
Un HP Pavilion și un HP EliteDesk sunt de la același producător și n-au nimic în comun ca tratament. Primul e făcut pentru raftul din magazin, al doilea pentru un departament IT care cere manual de service, piese pe cod și aceeași configurație doi ani la rând.
Deci întrebarea corectă nu e „ce marcă", ci „ce linie". Iar la noi, din motivul explicat mai sus, aproape tot ce intră e din liniile de business — fiindcă din firme vin.
Cât de serios e tratamentul liniilor astea, în cifrele producătorului: HP publică pentru gamele Elite, Pro și Z un proces de testare de minimum 120.000 de ore per platformă, 50.000 de pași de test și 240 de produse verificate pentru compatibilitate.
5. Testul care separă o mașină documentată de una anonimă
Se face în două minute, cu un singur lucru în mână: numărul de serie.
Fiecare dintre cei trei are o pagină publică unde introduci seria și vezi ce configurație a avut mașina din fabrică și cum stă cu garanția. Dell îi spune Service Tag, HP și Lenovo îi spun serial number. Eticheta e pe carcasă, sub laptop sau în spatele unității.
Ce afli din asta, când cumperi folosit:
1. Dacă ce scrie în anunț e ce a ieșit din fabrică, sau s-a schimbat ceva pe drum.
2. Când a fost vândută prima oară — deci câți ani are cu adevărat, nu câți pare să aibă după aspect.
3. Dacă mai e ceva din garanția de producător, lucru care se întâmplă mai des decât crezi la mașinile de firmă, fiindcă se cumpără cu garanție extinsă.
Și de ce contează aici: verificarea asta funcționează pentru că sunt mașini de parc, cu evidență la producător. Cere-i unui vânzător numărul de serie înainte să cumperi. Dacă îl primești, poți verifica singur tot ce ți s-a spus. Dacă nu, ai aflat altceva.
Restul verificărilor, pe stare și pe uzură, sunt în ghidul despre testarea unui laptop.
6. Și acum, care dintre cei trei?
Răspunsul scurt: niciunul, în general. Toți trei, în particular.
Nu există „cea mai bună marcă dintre cele trei". Există modele mai bune și mai slabe la fiecare, generații mai reușite și mai puțin reușite, configurații potrivite și nepotrivite pentru ce faci tu. Cine îți spune că una e în mod absolut mai bună decât celelalte două îți vinde o preferință, nu un argument.
Ce decide, în ordinea reală: generația procesorului, formatul carcasei, porturile de care ai nevoie, ce se poate schimba mai târziu și configurația exactă din anunț. Abia după toate astea, dacă două mașini ies la egalitate, contează care siglă îți place.
Deci ghidul ăsta îți dă mulțimea, nu alegerea. Mulțimea e formată din cei trei, pentru motivele de mai sus. Alegerea dintre ei, pe o grilă de doisprezece puncte, e în ghidul de comparație OptiPlex, EliteDesk și ThinkCentre.
Iar dacă încă nu știi ce format îți trebuie — mini PC, SFF sau tower — începe cu ghidul despre formate.
Întrebări frecvente
Care sunt primii trei producători de calculatoare din lume?
Lenovo, HP și Dell. Gartner, în comunicatul din 10 aprilie 2026, pe livrările din primul trimestru: Lenovo 26,5% din piață, HP Inc. 19,3%, Dell 16,5% — 62,3% împreună, dintr-un total de 62,8 milioane de calculatoare livrate în trei luni. Pe locurile următoare sunt Apple cu 10,6%, ASUS cu 6,7% și Acer cu 6,4%.
De ce aveți aproape numai Dell, HP și Lenovo?
Pentru că piața de refurbished e o fotografie a ce au cumpărat firmele acum trei-cinci ani, iar firmele cumpără de la cei trei. Un calculator ajunge folosit pentru că o companie l-a retras din parc, nu pentru că l-a vândut un magazin. În filtrul de marcă de pe listarea de laptopuri se vede direct: Dell 2.833, HP 1.598, Lenovo 405 și ASUS 7.
Înseamnă că ASUS și Acer fac calculatoare mai slabe?
Nu. ASUS e al cincilea producător din lume, cu 6,7% din piață și peste 4 milioane de bucăți livrate într-un singur trimestru, iar Acer al șaselea. Diferența e că vând mai ales persoanelor fizice și în educație, iar acelea nu retrag parcuri întregi deodată — deci apar rar pe piața de mâna a doua de firmă.
Ce marcă de calculator de firmă să aleg?
Întrebarea corectă nu e „ce marcă", ci „ce linie". Fiecare dintre cei trei are și mașini de consum, și mașini de parc: Dell OptiPlex, Latitude și Precision; HP EliteDesk, EliteBook și Z; Lenovo ThinkCentre, ThinkPad și ThinkStation. Un HP Pavilion și un HP EliteDesk n-au nimic în comun ca tratament, deși poartă aceeași siglă.
Cum verific o mașină folosită înainte s-o cumpăr?
Cere numărul de serie și caută-l pe pagina producătorului — Service Tag la Dell, serial number la HP și Lenovo. Vezi ce configurație a avut din fabrică, când a fost vândută prima oară și dacă mai are garanție. Verificarea funcționează tocmai pentru că sunt mașini de parc, cu evidență la producător.
Care dintre cei trei e cel mai bun?
Niciunul, în general. Există modele mai bune și mai slabe la fiecare. Decid, în ordine, generația procesorului, formatul carcasei, porturile, ce se poate schimba mai târziu și configurația exactă din anunț. Sigla contează abia dacă două mașini ies la egalitate pe toate celelalte.
Surse și metodologie
Documentația a fost verificată la 4 octombrie 2026. Recomandările comerciale sunt construite ca metodă de decizie, nu ca promisiuni universale: configurația, starea, garanția și disponibilitatea se confirmă întotdeauna în pagina produsului sau în oferta scrisă.
- Gartner, 10 aprilie 2026 — livrările mondiale de calculatoare din primul trimestru al anului 2026, pe producători: Lenovo 16.645 mii de bucăți și 26,5%, HP Inc. 12.142 și 19,3%, Dell 10.337 și 16,5%, Apple 6.684 și 10,6%, ASUS 4.210 și 6,7%, Acer 4.001 și 6,4%, dintr-un total de 62.800 mii
- HP — Total Test Process pentru gamele Elite, Pro și Z: minimum 120.000 de ore de testare per platformă, 50.000 de pași de test și 240 de produse hardware și software testate pentru compatibilitate
