
HP Z2 G5 Tower: ce configurație alegi
Sursa de 350 W n-are cablu pentru placa video, i5-ul ține memoria la 2666 oricare ar fi modulul, iar ECC merge doar cu Xeon. Ce scrie HP în fișă și ce alegi.
La HP Z2 G5 Tower, placa video depinde de sursă, nu doar de buget. HP a făcut modelul cu trei surse: 350, 500 și 700 W. Cea de 350 W nu are cablu de alimentare pentru placa video, deci duce doar plăcile care iau curent din placa de bază, de cel mult 75 W. Ghidul ia pe rând ce decide configurația dintre cele 2.940 de pe pagina modelului.
Toate configurațiile sunt pe pagina HP Z2 G5, în trei stări: refurbished, ca nou și second hand. Familia HP Z mai are și alte generații, pe pagina HP Z. Specificațiile sunt din fișa tehnică HP (QuickSpecs) pentru Z2 Tower G5 și din fișele Intel și NVIDIA, cu sursele la final; cifrele de catalog sunt numărate pe 2 noiembrie 2026, cu TVA, pe produsele publicate pe sit.
1. Ce este Z2 G5 și ce avem din el
E stația de lucru de bază a HP din seria Z, în carcasă tower, pe chipsetul Intel W480 și cu procesoare Intel Core de generația a 10-a. Pe pagina modelului sunt 2.940 de configurații, între 2.055 și 14.662 de lei cu TVA. Cel mai mic preț e pentru varianta fără memorie sau fără disc; cu memorie, SSD și Windows 11 Pro, pornește de la 2.162 de lei.
| Ce variază | Ce avem | Ce înseamnă pentru tine |
|---|---|---|
| Procesorul | Core i5-10500 (840 de configurații), i7-10700 (840), i7-10700K (1.260) | 6 sau 8 nuclee; toate trei cu vPro |
| Placa video | integrată Intel UHD 630, Quadro P400, Radeon RX 550, GeForce RTX 3050, 3060, 5050 și 5060 | De la birou la randare; plăcile mari cer sursă cu cablu |
| Memoria | 8, 16, 32, 64 și 128 GB DDR4 | Patru sloturi, două canale |
| Discul | SSD de 128 GB până la 2 TB | Două locuri M.2 NVMe pe placă |
| Starea | refurbished, ca nou, second hand | 3 ani garanție la primele două, 1 an la second hand |
Ce nu avem: varianta Z2 Mini G5, cea cât o cutie de pantofi, nu e acum în configurații publicate. Ghidul e despre tower, singura formă din stoc.
2. Placa video și sursa: ce merge pe 350 W
HP dă pentru Z2 G5 Tower trei surse. La cele de 500 și 700 W, fișa notează două cabluri de 6+2 pini pentru placa video. La cea de 350 W scrie limpede că nu are cabluri pentru placa video. Fără cablu, placa ia curent numai din slotul PCIe, adică cel mult 75 W. 700 W e sursa cea mai mare pe care o face HP pentru acest model.
| Placa video | Consum (NVIDIA) | Cablu de la sursă | Pe aceeași configurație* |
|---|---|---|---|
| Intel UHD 630, integrată | în procesor | nu | 3.646 lei |
| Quadro P400, 2 GB | sub 75 W | nu | +247 lei |
| Radeon RX 550, 4 GB | sub 75 W | nu | +982 lei |
| GeForce RTX 3050, 6 GB | 70 W | nu | +2.729 lei |
| GeForce RTX 5050, 8 GB | 130 W | da, 8 pini | +2.656 lei |
| GeForce RTX 3060, 12 GB | 170 W | da, 8 pini | +3.562 lei |
| GeForce RTX 5060, 8 GB | 145 W | da, 8 pini | +4.868 lei |
* Z2 G5 cu i7-10700K, 16 GB, SSD de 500 GB, Windows 11 Pro, refurbished, prețuri cu TVA. RTX 5050 și RTX 5060 se aleg numai cu i7-10700K.
Ce înseamnă pentru tine: pentru RTX 3060, 5050 și 5060, NVIDIA cere o sursă de 550 W și un cablu de 8 pini. Când alegi una dintre ele la noi, montăm sursa potrivită plăcii, cu cablul ei; n-o ceri separat. RTX 3050 de 6 GB, Quadro P400 și Radeon RX 550 merg pe orice sursă.
Care placă pentru ce: pentru birou și două monitoare ajunge cea integrată. Quadro P400 e placa profesională mică, pentru CAD 2D și mai multe monitoare. Pentru modelare 3D, randare sau AI local, memoria plăcii contează cel mai mult: RTX 3060 are 12 GB, cât niciuna dintre celelalte. Cum citești o placă video și ce încape în carcase mai mici e în ghidul despre plăcile video în SFF; plăcile se găsesc și separat, la plăci video.
3. Procesorul: 6 sau 8 nuclee, toate cu vPro
Avem trei procesoare. Toate au vPro după Intel, adică pot fi administrate de la distanță de departamentul IT, și toate au placa video integrată UHD 630.
| Procesor | Nuclee / fire | Frecvență de bază / maximă | Consum (TDP) | Memorie maximă | Pe aceeași configurație* |
|---|---|---|---|---|---|
| Core i5-10500 | 6 / 12 | 3,1 / 4,5 GHz | 65 W | DDR4-2666 | 2.987 lei |
| Core i7-10700 | 8 / 16 | 2,9 / 4,8 GHz | 65 W | DDR4-2933 | 3.843 lei |
| Core i7-10700K | 8 / 16 | 3,8 / 5,1 GHz | 125 W | DDR4-2933 | 3.646 lei |
* 16 GB, SSD de 500 GB, placă video integrată, Windows 11 Pro, refurbished, prețuri cu TVA.
Ce le desparte pe cele două i7: același număr de nuclee, dar i7-10700K are frecvența de bază cu aproape un gigahertz mai mare. Diferența se simte în lucrul lung, la randare sau compilare, unde procesorul stă la frecvența de bază, nu la cea maximă. Prețurile din tabel sunt cele din 2 noiembrie 2026; prețul zilei e pe pagina modelului.
Ce costă K-ul: consumă până la 125 W în loc de 65 W, deci se încălzește mai tare și ventilatoarele se aud mai des sub sarcină. Pentru birou și CAD 2D, i5-10500 ajunge; i7-ul îl iei când programul folosește toate nucleele. Generația a 10-a de Core i5 și i7 e pe lista Microsoft de procesoare acceptate de Windows 11; ce procesor alegi pe trepte e în ghidul despre procesoare.
4. Memoria: patru sloturi, dar procesorul îi dă viteza
Z2 G5 are patru sloturi DDR4 și duce până la 128 GB. Două lucruri din fișa HP schimbă însă ce primești de fapt.
Viteza o hotărăște procesorul, nu modulul. HP scrie că, dacă procesorul e făcut pentru 2666 MT/s, memoria lucrează la 2666 oricare ar fi viteza scrisă pe module. Pe Z2 G5, i5-10500 ține memoria la 2666, iar cele două i7 la 2933. Un modul DDR4-3200 merge, dar la viteza procesorului.
Două canale, numai cu cel puțin două module. Placa are două canale de memorie, iar HP notează că performanța completă cere cel puțin un modul pe fiecare canal. Un singur modul de 16 GB lucrează pe un canal; două de 8 GB lucrează pe două. Diferența se simte cel mai mult la placa video integrată, care folosește memoria sistemului.
Fără ECC: memoria cu corectare de erori merge pe Z2 G5 numai cu procesoare Xeon. Cu Core i5 și i7, Intel și HP dau doar memorie fără ECC. Dacă lucrezi cu calcule care rulează zile întregi și nu-ți permiți o eroare de memorie, îți trebuie altă platformă: Lenovo ThinkStation P620 lucrează numai cu memorie RDIMM ECC, ca serverele, iar ce aduce în plus e în ghidul P620.
| Memoria | Pe aceeași configurație* | Pentru ce |
|---|---|---|
| 8 GB DDR4 | 3.487 lei | birou ușor |
| 16 GB DDR4 | 3.843 lei (+356) | birou, CAD 2D |
| 32 GB DDR4 | 4.556 lei (+713) | modelare 3D, montaj video |
| 64 GB DDR4 | 5.635 lei (+1.079) | scene mari, mașini virtuale |
* i7-10700, SSD de 500 GB, placă video integrată, Windows 11 Pro, refurbished, cu TVA.
Cum verifici, când ai calculatorul: în Windows, Managerul de activități, la Performanță → Memorie, scrie „Sloturi utilizate". Pentru două canale cauți cel puțin 2 din 4. Dacă vezi 1 din 4, adaugă un modul la fel; modulele DDR4 fără ECC sunt și separat; cele pentru workstation sunt de obicei ECC registered și nu intră în Z2 G5 cu Core, iar ce module intră e în ghidul despre DDR4 și SSD.
5. Discurile: două locuri NVMe și oglindire
Placa are două locuri M.2 2280 pentru SSD NVMe, pe PCIe 3.0 x4, plus două locașuri de 3,5 inch și unul de 2,5 inch pentru SSD SATA. HP dă și RAID 0 și RAID 1 pe controlerul plăcii.
Ce înseamnă: cu două SSD-uri M.2 la fel, RAID 1 scrie aceleași date pe amândouă; dacă unul cade, lucrul continuă de pe celălalt. Pentru proiecte la care o zi pierdută costă mai mult decât un disc, e varianta ieftină de siguranță, fără server. Locașurile de 3,5 inch primesc hard diskuri mari pentru arhivă.
| Discul | Pe aceeași configurație* |
|---|---|
| SSD 250 GB | 3.589 lei |
| SSD 500 GB | 3.843 lei |
| SSD 1 TB | 4.214 lei (+371) |
| SSD 2 TB | 5.768 lei |
* i7-10700, 16 GB, placă video integrată, Windows 11 Pro, refurbished, cu TVA.
Există și configurații fără disc sau fără memorie, pentru firmele care își montează piesele lor. Ce verifici la un SSD folosit e în ghidul despre SSD-urile second hand.
6. Porturi, sloturi și cât de liniștit e
În față: patru USB-A (două de 10 Gbps, două de 5 Gbps), mufă de căști și, opțional, USB-C de 10 Gbps și cititor de carduri SD. În spate: două DisplayPort 1.4, rețea RJ-45, șase USB-A și un port Flex IO, pe care HP l-a livrat, după comandă, ca HDMI, VGA, DisplayPort, USB-C sau a doua placă de rețea.
Sloturile de extindere: patru PCIe 3.0, dar numai primul e x16 complet, cel pentru placa video. Celelalte primesc o placă de rețea, un controler de discuri sau placa Thunderbolt 3 pe care HP o dă opțional.
Cât se aude: HP a măsurat după ISO 7779 o configurație cu SSD și placă video integrată: 13,7 dB la locul de lucru, în repaus. E mai puțin decât o șoaptă; sub sarcină, cu i7-10700K și o placă video mare, ventilatoarele cresc.
Gabaritul: 356 × 169 × 385 mm, de la 7 kg. Sistemul are TPM 2.0 și HP Sure Start, care verifică și repară BIOS-ul la pornire.
7. Starea și Windows: 144 de lei pentru doi ani de garanție
Pe Z2 G5, starea schimbă mai mult garanția decât prețul:
| Starea | Garanție | Diferența pe aceeași configurație |
|---|---|---|
| Second hand | 1 an | prețul de bază; numai cu i7-10700K |
| Refurbished | 3 ani | +144 de lei față de second hand |
| Ca nou | 3 ani | +145 de lei față de refurbished |
Ce înseamnă pentru tine: doi ani de garanție în plus costă 144 de lei, sub 4% din prețul unei configurații de 3.600 de lei. Pentru o stație de lucru pe care se lucrează zilnic, refurbished e alegerea cu cel mai bun raport. Ce diferă între stări e în ghidul despre refurbished, second hand și nou.
Windows: Windows 11 Pro și Windows 10 Pro costă la fel, iar fără Windows configurația e cu 108 lei mai ieftină. Ia 11 Pro, fiindcă procesoarele sunt pe lista Microsoft; detaliile sunt în ghidul despre Windows 11.
Direct pe stare: Z2 G5 refurbished, ca nou sau second hand.
8. Cum alegi configurația, în patru întrebări
Răspunde la patru întrebări, în ordinea asta, și știi ce configurație cauți.
1. În ce program lucrezi? Birou: placa integrată. CAD 2D: Quadro P400. Modelare 3D, randare, AI local: RTX 3060 pentru cei 12 GB de memorie video.
2. Folosește programul toate nucleele? Dacă da, unul dintre cele două i7; i7-10700K, pentru lucru lung la sarcină mare. Dacă nu, i5-10500.
3. Câtă memorie, în câte module? 16 GB pentru birou și 2D, 32 GB pentru 3D, în ambele cazuri din cel puțin două module.
4. Câți ani îl folosești? Dacă mai mult de unul, refurbished îți dă încă doi ani de garanție pentru 144 de lei.
Alege configurația pe pagina Z2 G5.
Și un lucru pe care puțini îl știu: deși e tower, Z2 G5 se poate monta într-un dulap rack, pe 4U, cu șinele HP pentru Z2, Z4 și Z6 (kitul 2A8Y5AA). Pentru firmele care țin calculatoarele de randare lângă server, nu pe birou, asta înseamnă că nu le trebuie altă mașină.
Întrebări frecvente
Ce sursă are HP Z2 G5 Tower?
HP l-a făcut cu sursă de 350, 500 sau 700 W. Cea de 350 W nu are cablu pentru placa video; cele de 500 și 700 W au două cabluri de 6+2 pini. La noi, când alegi RTX 3060, 5050 sau 5060, montăm sursa potrivită plăcii.
Ce placă video merge în Z2 G5 cu sursa de 350 W?
Plăcile care iau curent numai din slot, de cel mult 75 W: placa integrată, Quadro P400, Radeon RX 550 și GeForce RTX 3050 de 6 GB, care consumă 70 W după NVIDIA.
Câtă memorie duce HP Z2 G5?
Până la 128 GB DDR4, în patru sloturi. Cu i5-10500 memoria lucrează la 2666 MT/s, cu i7-10700 și i7-10700K la 2933 MT/s, oricare ar fi viteza scrisă pe module. Pe două canale lucrează numai cu cel puțin două module.
Merge memorie ECC în Z2 G5?
Numai cu procesoare Xeon. Configurațiile noastre au Core i5 și i7, care acceptă doar memorie fără ECC, după Intel și HP.
Ce diferă între i7-10700 și i7-10700K?
Amândouă au 8 nuclee, 16 fire și memorie DDR4-2933. i7-10700K are frecvența de bază de 3,8 GHz față de 2,9 GHz și consumă până la 125 W față de 65 W, după Intel. Diferența se simte în lucrul lung, la randare sau compilare.
Ce garanție are un HP Z2 G5 la CIT Grup?
Trei ani la refurbished și la ca nou, un an la second hand, care la Z2 G5 există numai cu i7-10700K. Între second hand și refurbished sunt 144 de lei pe aceeași configurație, iar returul e de 60 de zile.
Surse și metodologie
Documentația a fost verificată la 2 noiembrie 2026. Recomandările comerciale sunt construite ca metodă de decizie, nu ca promisiuni universale: configurația, starea, garanția și disponibilitatea se confirmă întotdeauna în pagina produsului sau în oferta scrisă.
- HP QuickSpecs — HP Z2 Tower G5 Workstation, c06912216, versiunea 20, 1 martie 2023: surse 350 W 92%, 500 W 90%, 700 W 92%; la 500 și 700 W „two 6+2-pin graphics power cables", la 350 W „does not include graphics power cables"; chipset W480; 4 sloturi DDR4, maxim 128 GB, 2933 MT/s; „If a 2666 MT/s capable CPU is used in the system, the maximum speed the memory will run at is 2666 MT/s regardless of the specified speed"; „at least one DIMM must be inserted into each channel"; „Intel Core only support non-ECC memory"; 2 × M.2 2280 PCIe Gen3 x4, 2 locașuri de 3,5", RAID 0 și 1; sloturi PCIe Gen3: x16, x1, x1, x4; porturi față/spate și Flex IO; 356 × 169 × 385 mm, de la 7 kg; „Rack Dimensions 4U", kit de șine 2A8Y5AA; zgomot în repaus 13,7 dB LpAm; TPM 2.0, HP Sure Start Gen6
- Intel ARK — Core i7-10700K: 8 nuclee, 16 fire, 3,80 / 5,10 GHz, TDP 125 W, DDR4-2933, ECC: nu, vPro: Intel vPro Platform
- Intel ARK — Core i7-10700: 8 nuclee, 16 fire, 2,90 / 4,80 GHz, TDP 65 W, DDR4-2933, ECC: nu, vPro: Intel vPro Platform
- Intel ARK — Core i5-10500: 6 nuclee, 12 fire, 3,10 / 4,50 GHz, TDP 65 W, DDR4-2666, ECC: nu, vPro: Intel vPro Platform
- NVIDIA — GeForce RTX 3060: 170 W, sursă recomandată 550 W
- NVIDIA — GeForce RTX 3050 6 GB: 70 W, sursă recomandată 300 W, fără conector suplimentar
- NVIDIA — GeForce RTX 5060: 145 W, sursă recomandată 550 W, 1 × PCIe 8 pini
- NVIDIA — GeForce RTX 5050: 130 W, sursă recomandată 550 W, 1 × PCIe 8 pini
- Microsoft — procesoarele Intel acceptate de Windows 11: „10th Generation Core i5" și „10th Generation Core i7"
