Workstation Dell Precision și Lenovo ThinkStation din catalogul CIT Grup, pe birou
Biblioteca CIT Grup · Ghid practic

Cum alegi un workstation și de ce refurbished sau second hand

Ce separă un workstation desktop de un calculator de birou puternic: certificarea programului, placa video profesională, memoria ECC și sursa care le ține pe toate. Și de ce o stație refurbished duce aceleași proiecte.

Scris și publicat de Dan Iliescu · Fondator CIT Grup Validat tehnic de Lucian Mureșan · Administrator și director de vânzări CIT Grup Publicat 21 septembrie 2026 12 min de citit

Decizie, nu reclamă Criterii clare, limite explicate și recomandări verificabile.
Documentat pentru 2026 Surse oficiale și informații tehnice actualizate.
Aplicabil imediat Checklisturi și exemple pentru configurația corectă.

La un workstation desktop, cifra care decide nu e frecvența procesorului, ci ce ai voie să pui în el și cine garantează că merge. Un Dell Precision 3660 are patru sloturi de memorie, urcă la 128 GB și acceptă plăci video de la T400 cu 4 GB până la RTX A6000 cu 48 GB — dar numai dacă sursa din carcasă e cea potrivită, fiindcă aceeași carcasă se livrează cu 300 W sau cu 1000 W. Ghidul arată ce să ceri pentru programul tău, unde se împart stațiile în două clase și de ce una refurbished sau second hand face aceeași treabă cu bani mult mai puțini.

Stațiile desktop din stoc sunt la workstation, împărțite pe stare: refurbished și second hand. Cifrele de configurație din ghid sunt din documentația Dell, cu sursele la final; cifrele de stoc și de preț sunt din catalogul nostru, măsurate pe 21 septembrie 2026, cu TVA.

1. Ce face dintr-un calculator un workstation

Nu carcasa mare și nu procesorul scump. Patru lucruri, dintre care primul nu se vede în nicio fișă de produs.

Ce are în plusLa ce folosește
Certificare ISVProducătorul programului a testat mașina și își asumă că rulează corect pe ea
Placă video profesională (NVIDIA RTX A / Quadro, AMD Radeon Pro)Drivere validate pentru programele de proiectare, nu pentru jocuri
Patru sloturi de memorie, cu opțiune ECCProiecte mari și calcule lungi, care nu au voie să greșească un bit
Sursă și răcire dimensionate pentru placa videoRandare de ore, nu de minute, fără reporniri

Certificarea ISV e partea pe care o ratează cele mai multe comparații. HP o descrie ca software testat și certificat pe echipament, împreună cu producători ca Autodesk, Dassault Systèmes, Siemens și Adobe. Lenovo spune același lucru mai direct: certificările garantează că aplicațiile critice rulează fiabil pe echipamentul ales. Practic, cineva a testat combinația model plus placă video plus driver și a pus-o pe o listă publică.

Dacă programul tău are o astfel de listă, ea bate orice comparație de procesoare. Dacă nu are, criteriile de mai jos rămân valabile, dar ai mai multă libertate la model.

Workstation Dell Precision 3640 Tower din catalogul CIT Grup, carcasă tower neagră
Precision 3000 este clasa de intrare în stațiile desktop: patru sloturi de memorie, placă profesională, sursă aleasă după placă.
Proiectare și randare: CAD, Blender, SolidWorks 0:07Programele pentru care producătorii publică liste de mașini certificate — și motivul pentru care placa video contează mai mult decât frecvența.
Mai multe mașini virtuale deodată 0:07Aici nucleele în plus chiar se simt: fiecare mașină virtuală își ia partea ei de procesor și de memorie.

2. Stațiile se împart în două clase, nu în zece modele

Oricâte coduri ai vedea în listare, alegerea reală e între două clase. Diferența dintre ele nu e viteza, ci cât încape înăuntru.

Clasa de intrareClasa mare
ModeleDell Precision 3000 (3620, 3630, 3640, 3650, 3660), HP Z1 și Z2Dell Precision 5820, 7820, 7875, HP Z4, Z6, Z8, Lenovo ThinkStation
ProcesorIntel Core sau Xeon W de soclu obișnuitXeon W sau AMD Threadripper Pro, cu mult mai multe nuclee
MemoriePatru sloturi, plafon uzual 128 GBOpt sau mai multe sloturi, sute de GB
Plăci videoUna, limitată de sursăDouă sau mai multe, sursă de peste 1000 W
Pentru cineProiectare 2D/3D, montaj video, birou tehnicSimulare, randare de producție, calcul și antrenare de modele

Consecința practică: cei mai mulți cumpărători care cred că au nevoie de clasa mare au de fapt nevoie de o stație de intrare cu placă video mai bună. Clasa mare se justifică atunci când proiectul nu încape în 128 GB de memorie sau când ai nevoie de două plăci video în aceeași carcasă. Altfel, banii dau randament mai bun în placă video și în disc.

Dacă ezitați între o stație desktop și un laptop, comparația e în ghidul despre laptopuri workstation: desktopul dă mai multă putere pentru aceiași bani și se schimbă pe bucăți, laptopul dă mobilitate.

3. Placa video decide proiectul, sursa decide placa video

Pe un Precision 3660, Dell listează pentru aceeași carcasă plăci de la NVIDIA T400 cu 4 GB până la RTX A6000 cu 48 GB, trecând prin T1000 8 GB, RTX A2000 12 GB, A4000 16 GB, A4500 20 GB, A5000 și A5500 cu 24 GB, plus variante AMD Radeon Pro W6400, W6600 și W6800.

Mecanismul, pe scurt: scena, ansamblul sau setul de date trebuie să încapă în memoria plăcii. Ce nu încape se mută în memoria sistemului, la care placa ajunge mult mai greu, iar viteza scade simțitor. De aceea, între o generație mai nouă cu 8 GB și una mai veche cu 16 GB, pentru proiecte mari alegerea corectă e de obicei a doua.

Și acum partea pe care o ratează lumea: aceeași carcasă Precision 3660 se livrează cu sursă de 300 W, 500 W sau 1000 W (varianta de 750 W e trecută de Dell ca retrasă), toate cu randament de 92%, 80 Plus Platinum. O stație cumpărată cu placă simplă are sursă de 300 W, iar o placă profesională mare nu intră în ea. Înainte să comanzi o stație pe care vrei să pui altă placă video, întreabă ce sursă are.

Modele AI rulate local, nu în cloud 0:05Memoria plăcii video decide ce model încape — la fel ca la proiecte, capacitatea bate viteza.

4. Memoria și ECC: regula ține de procesor și se schimbă de la o generație la alta

Plafonul e ușor de aflat: la clasa de intrare sunt patru sloturi și 128 GB, atât la Precision 3650 (DDR4), cât și la Precision 3660 (DDR5). Partea care încurcă e ECC-ul, fiindcă regula nu e aceeași la cele două.

Precision 3650Precision 3660
Sloturi și tipPatru UDIMM DDR4Patru DIMM DDR5
Maximum128 GB128 GB
Cine primește ECCConfigurațiile ECC sunt listate cu procesoare Xeon W-1250 … W-1390ECC merge și pe Core, cu excepția lui i3-12100, i3-13100 și i3-13400

ECC înseamnă memorie care își corectează singură erorile de un bit. Contează la simulări și calcule care rulează ore întregi, unde o eroare tăcută strică rezultatul fără să oprească programul. Pentru desen 2D, birotică sau montaj video nu aduce nimic.

Consecința la cumpărare: dacă ai nevoie de ECC, procesorul din anunț îți spune dacă îl poți avea, nu modulele de memorie. O stație Precision 3650 cu Core i7 nu va face ECC nici dacă îi pui module ECC; una cu Xeon W-1370, da. Și încă un amănunt util: cu patru sloturi poți porni de la 32 GB și adăuga mai târziu, fără să arunci ce ai deja.

Viteza scade când umpli toate sloturile — la 3660, 128 GB pe patru module merg la 3600 MT/s, în timp ce un singur modul urcă la 5600. E un compromis normal, nu un defect.

5. De ce refurbished și când second hand

O stație nouă din clasa de intrare, configurată decent, trece ușor de 10.000 de lei, iar una din clasa mare de 30.000. Piața de ocazie contează aici mai mult decât oriunde, din trei motive.

1. Firmele le schimbă pe calendar, nu pe uzură. Catalogul duratelor normale de funcționare (HG 2139/2004) încadrează calculatoarele la 2–4 ani. O stație scoasă la termen a stat într-un birou de proiectare, cu aer condiționat și fără praf de șantier.

2. Ce contează la ele nu expiră cu generația. Certificarea programului, memoria plăcii video și numărul de sloturi rămân aceleași. Un Precision 3650 cu RTX A4000 are astăzi exact cei 16 GB video cu care a plecat din fabrică.

3. Diferența de preț e mare fiindcă prețul de pornire e mare. Cifrele din catalogul nostru, pe 21 septembrie 2026, cu TVA:

FamilieStareConfigurații în catalogDe la, mașină completă
Dell Precision 3000Refurbished17.2561.133 lei
HP Z1 / Z2Refurbished6.5101.971 lei
Dell Precision 3000Second hand1.9204.840 lei
Lenovo ThinkStationRefurbished86411.916 lei
HP Z4 / Z6 / Z8Refurbished6803.203 lei
Dell Precision 5820 / 7820 / 7875Refurbished4007.369 lei

Când alegi second hand: când vrei o configurație anume care nu mai există în stocul refurbished, sau când mașina e a doua din birou și nu stă în drumul critic al unui proiect. Diferența e garanția — 3 ani la refurbished, 1 an la second hand — plus faptul că la refurbished stația a trecut prin toate verificările, din care o parte sunt aceleași ca la laptopuri, descrise în ghidul despre testare. Returul e de 60 de zile la amândouă.

6. Capcana prețului minim: barebone nu înseamnă calculator

Când te uiți în listare, cel mai mic preț nu e de obicei o mașină gata de pornit. Din cele 17.256 de configurații Precision 3000 refurbished din catalog, 3.264 sunt barebone sau fără procesor — adică aproape una din cinci. La HP Z1 și Z2, 1.260 din 6.510.

Concret, cu TVA: cea mai ieftină fișă Precision 3000 refurbished din listare e un barebone la 630 de lei, iar cea mai ieftină mașină completă e la 1.133. La HP Z1 și Z2, 927 față de 1.971 de lei. Aceeași diferență o vezi și la second hand: 2.176 față de 4.840 de lei.

Un barebone e carcasa cu placa de bază și sursa, fără procesor, fără memorie, uneori fără disc. E util dacă ai piese și știi ce faci, sau dacă repari o stație identică. Nu e util dacă vrei să lucrezi pe ea de mâine.

Ce faci cu informația asta: când compari prețuri, compară configurații complete, nu minimul afișat. Prețul de pornire al unei stații configurate e cel din tabelul de mai sus, iar în listare recunoști varianta incompletă după cuvântul „barebone” sau „fără procesor” din titlu. E singura capcană de preț de la stațiile desktop, dar apare la aproape fiecare căutare.

7. Cinci verificări înainte de comandă

1. Programul are listă de mașini certificate? Dacă da, pornește de la ea. E singura listă în care producătorul programului își asumă că funcționează.

2. Câtă memorie video cer proiectele tale reale? Nu cea mai mare disponibilă, ci cât ocupă ce lucrezi acum. Peste pragul ăsta, banii dau randament mai bun în memorie de sistem sau în disc.

3. Ce sursă are carcasa? Contează dacă vrei altă placă video mai târziu. La Precision 3660, aceeași carcasă vine cu 300 W sau cu 1000 W.

4. Ai nevoie de ECC? Dacă da, verifică procesorul, nu modulele. La Precision 3650, ECC vine cu Xeon W; la 3660, cu orice procesor în afară de trei modele de i3.

5. E o mașină completă sau un barebone? Citește titlul până la capăt înainte să compari prețul cu altceva.

Dacă ai răspuns la toate cinci, alegerea se reduce la două-trei configurații, iar între ele decid bugetul și starea. Le vezi pe toate la workstation, filtrate pe refurbished sau second hand.

Întrebări frecvente

Ce este un workstation desktop?

Un calculator construit pentru programe de proiectare și calcul: are placă video profesională cu drivere validate, certificare de la producătorii programelor, patru sau mai multe sloturi de memorie cu opțiune ECC și sursă dimensionată pentru placa video. Familiile clasice sunt Dell Precision, HP Z și Lenovo ThinkStation.

Ce diferență e între Precision 3000 și Precision 5820 sau 7820?

Clasa. Precision 3000, ca și HP Z1 și Z2, are patru sloturi de memorie, plafon uzual 128 GB și o singură placă video. Precision 5820, 7820 și 7875, ca și HP Z4, Z6 și Z8, au procesoare Xeon W sau Threadripper Pro, mult mai multe sloturi de memorie și loc pentru mai multe plăci video. Clasa mare se justifică la simulare, randare de producție și calcul.

Câtă memorie duce un workstation de intrare?

La Dell Precision 3650 și 3660 sunt patru sloturi și maximum 128 GB. La 3650, configurațiile ECC sunt listate cu procesoare Xeon W-1250 până la W-1390. La 3660, ECC funcționează și cu procesoare Core, mai puțin i3-12100, i3-13100 și i3-13400.

Merită un workstation refurbished?

Da, dacă programul tău rulează pe generația aceea. Certificarea, memoria plăcii video și sloturile nu se schimbă cu vârsta, iar prețul scade mult. La noi, o stație refurbished are 3 ani garanție, una second hand 1 an, iar returul e de 60 de zile la amândouă.

De ce sunt prețuri foarte mici în listarea de workstation?

Pentru că o parte dintre fișe sunt barebone sau fără procesor: carcasă cu placă de bază și sursă, fără procesor și memorie. La Precision 3000 refurbished sunt 3.264 astfel de variante din 17.256. Compară doar configurații complete între ele.

Pot pune o placă video mai puternică într-un workstation refurbished?

Depinde de sursă și de spațiul din carcasă. La Precision 3660, aceeași carcasă se livrează cu surse de 300 W, 500 W sau 1000 W, toate 80 Plus Platinum. Dacă plănuiești o placă mare, întreabă ce sursă are stația înainte de comandă.

Surse și metodologie

Documentația a fost verificată la 21 septembrie 2026. Recomandările comerciale sunt construite ca metodă de decizie, nu ca promisiuni universale: configurația, starea, garanția și disponibilitatea se confirmă întotdeauna în pagina produsului sau în oferta scrisă.

De la informație la configurația potrivită

Spune-ne programul și îți spunem ce stație îți trebuie

Dell Precision, HP Z și Lenovo ThinkStation din stoc, refurbished sau second hand, cu 3 ani respectiv 1 an garanție. Ne spui programul și proiectele, iar noi îți spunem ce configurație le duce și ce sursă are carcasa.

Vezi stațiile refurbished Vezi toate workstation-urile