
Dell Precision 3680: ce alegi din cele 20.700 de configurații
Maximul de memorie e și cel mai lent, al treilea loc de SSD e cu o generație în urmă, iar sursa se schimbă odată cu placa video. Trei lucruri din fișa Dell care decid ce configurație ceri.
La Precision 3680, cei 128 GB de memorie — maximul oficial — merg la cea mai mică viteză din fișă. Dell publică limpede: 4400 MT/s cu un modul pe canal, 4000 cu două module single-rank și 3600 MT/s cu două module dual-rank, adică exact felul în care se ajunge la 128 GB, cu patru module de 32. Mai multă memorie înseamnă memorie mai lentă, iar în anunț scrie doar „128 GB". Ghidul ia pe rând lucrurile care decid ce configurație ceri dintre cele 20.700 pe care le avem publicate.
Mașinile sunt la workstation și la calculatoare tower. Specificațiile sunt din manualul Dell pentru Precision 3680 Tower, cu sursele la final; cifrele de catalog sunt măsurate pe 7 octombrie 2026, cu TVA, pe produsele publicate pe sit.
1. Ce este, de fapt, un Precision 3680
E stația de lucru de intrare a Dell, în format tower, și e cel mai bine reprezentat model din catalogul nostru: 20.700 de configurații publicate, toate în stoc, între 6.005 și 38.961 de lei cu TVA, cu o medie de 18.816.
Un lucru care o deosebește de restul raftului: nu e refurbished. Vine nouă, open box, cu 3 ani de garanție. Diferența față de o mașină sigilată e cutia desfăcută, nu mașina.
Cât de mare e, fiindcă „tower" nu spune nimic: 372,9 mm înălțime, 173 mm lățime, 420,2 mm adâncime, iar masa variază după configurație între 7,58 și 16,05 kg. Diferența de opt kilograme dintre varianta minimă și cea maximă e dată de ce pui în ea — placă video, discuri, sursă.
2. Memoria: maximul e și cel mai lent. Dell o scrie în fișă
Ăsta e lucrul pe care nu-l spune niciun anunț, deși e în manualul producătorului.
Mașina are patru sloturi DIMM și duce DDR5 până la 128 GB, cu un minim de 8 GB. Dar viteza nu e una singură:
| Cum pui modulele | Viteza rezultată |
|---|---|
| Un modul pe canal | 4400 MT/s |
| Două module, single-rank | 4000 MT/s |
| Două module, dual-rank | 3600 MT/s |
Iar 128 GB se fac din patru module de 32 GB, adică exact configurația din rândul de jos. Deci maximul de capacitate vine cu minimul de viteză — cu 18% mai puțin decât varianta de sus.
Ce înseamnă pentru tine, practic: dacă lucrezi cu proiecte care încap în 64 GB, două module de 32 îți dau mai multă viteză decât patru de 16 cu aceeași capacitate. Dacă proiectele chiar nu încap, ia 128 și acceptă viteza — e tot mai bine decât să aștepți discul. Capacitatea bate viteza doar când memoria se termină.
Și o precizare despre ECC, fiindcă se cere des la stații de lucru: mașina acceptă memorie ECC, dar Dell notează că ECC nu merge pe procesorul Core i3-14100. Dacă ai nevoie de ECC, procesorul se alege cu asta în minte.
3. Procesorul: ce se alege cel mai des și ce ajunge, de fapt
În catalogul nostru, cele 20.700 de configurații se împart așa:
| Procesor | Configurații |
|---|---|
| Core i9 | 9.000 |
| Core i7 | 5.850 |
| Core i5 | 2.700 |
i9 e cel mai cerut, dar nu e automat cel potrivit. Nucleele în plus ajută doar programele care știu să le împartă munca: randare, compilare, simulare, transcodare, mașini virtuale. Un program de proiectare care lucrează pe un singur fir nu simte diferența — acolo contează frecvența.
Regula scurtă: dacă te uiți la bara de încărcare a procesorului și vezi un singur nucleu la 100% iar restul aproape goale, nu i9-ul îți lipsește. Ce procesor să alegi, pe trepte și generații, e în ghidul despre procesoare.
4. Placa video: ea trage după ea sursa și prețul
De aici porneşte configurarea, nu de la procesor — fiindcă placa video decide și sursa, și cea mai mare parte din preț.
| Placa video | Configurații | De la |
|---|---|---|
| nVidia Quadro P400, 2 GB | 2.501 | 6.005 lei |
| AMD Radeon RX 550, 4 GB | 1.350 | 6.741 lei |
| GeForce RTX 3050, 6 GB | 2.874 | 8.370 lei |
| GeForce RTX 5050, 8 GB | 1.512 | 10.286 lei |
| GeForce RTX 5060, 8 GB GDDR7 | 3.150 | 10.539 lei |
| GeForce RTX 3060, 12 GB | 1.514 | 11.192 lei |
| GeForce RTX 5070, 12 GB GDDR7 | 1.800 | 14.648 lei |
| GeForce RTX 5070 Ti, 16 GB GDDR7 | 1.800 | 18.561 lei |
Ce se vede din tabel: între cea mai ieftină configurație și cea cu RTX 5070 Ti sunt 12.500 de lei, iar diferența e aproape toată în placa video. De aceea întrebarea „ce faci pe mașină" se pune întâi aici.
Memoria plăcii decide ce proiect intră, nu viteza ei: un model care nu încape în memoria video se mișcă greu oricât de rapidă ar fi placa. Pentru proiectare și randare, de la 12 GB în sus; pentru birou cu două ecrane, Quadro P400 e suficientă.
5. Trei locuri de SSD, dar nu de aceeași generație
Aici e capcana care costă viteză fără să dea vreo eroare.
Dell publică pentru 3680 trei locuri de NVMe: două sloturi M.2 2230/2280 PCIe Gen4 și unul M.2 2280 PCIe Gen3. Plus un M.2 2230 separat, pentru placa de rețea fără fir.
Ce înseamnă: al treilea loc e cu o generație în urmă. Un SSD rapid montat acolo merge la viteza slotului, nu la a lui. Nu dă eroare, nu scrie nicăieri — pur și simplu e mai lent decât ai plătit.
Regula, când ceri configurația: discul de sistem și cel de lucru în cele două sloturi Gen4; în al treilea pui arhiva, copiile sau ce citești rar.
Și partea mecanică, pe care o vezi mai jos: mașina are și un sertar frontal pentru disc, care se scoate fără șurubelniță. La o stație care stă pe birou, nu sub el, asta schimbă cât de des îți convine să umbli la discuri.
Ce intră fizic într-un M.2 — lungimi și crestături — e în ghidul despre DDR4 și SSD.
6. Sursa și controlerul: două lucruri deja rezolvate din fabrică
La o mașină asamblată, astea două sunt decizii. Aici sunt deja luate, și merită știut cum.
Sursa. Dell oferă trei variante — 300 W, 500 W și 1000 W — iar în manual toate trei sunt date ca „80PLUS Platinum Certified". Deci nu primești o sursă supradimensionată „ca să fie", ci pe cea potrivită configurației tale, la aceeași clasă de randament. Cea de 1000 W apare acolo unde o cere placa video.
De ce contează, dincolo de factura la curent: o sursă aleasă pentru consumul real lucrează în banda unde a fost măsurată. De ce o sursă mai mare nu înseamnă mai bine, cu cifrele standardului, e în ghidul despre mașina de serie.
Controlerul RAID vine integrat pe placă, nu ca piesă separată. La o stație de lucru asta scutește un slot PCIe și o cheltuială de ordinul a două mii de lei — iar dacă ai nevoie de oglindire pentru proiectele în lucru, o ai din start.
7. Cum ceri configurația, în patru întrebări
Cu 20.700 de variante, ordinea întrebărilor contează mai mult decât răspunsurile.
1. Ce program rulezi și ce cere el? Dacă are listă de plăci video certificate, pornește de la ea. Ea decide placa, iar placa decide sursa și jumătate din preț.
2. Cât de mult încarcă toate nucleele? Dacă randezi, compilezi sau rulezi mașini virtuale, i9. Dacă nu, i7 sau i5 fac aceeași treabă cu bani mai puțini.
3. Proiectele tale încap în 64 GB? Dacă da, cere memoria în două module și păstrezi viteza. Dacă nu, 128 GB în patru module, și accepți 3600 MT/s.
4. Câte discuri îți trebuie și care trebuie să fie rapid? Cele rapide în sloturile Gen4, arhiva în al treilea sau în sertarul frontal.
Iar lucrul de ținut minte din tot ghidul: în anunț, „128 GB" și „SSD NVMe" sunt aceleași cuvinte, indiferent cum sunt făcute. Viteza memoriei depinde de câte module sunt, iar viteza discului de slotul în care intră. Întreabă din câte module e memoria și în ce slot stă discul — două întrebări care nu costă nimic și care despart două mașini cu același anunț.
Întrebări frecvente
Câtă memorie duce un Dell Precision 3680?
Până la 128 GB DDR5, în patru sloturi DIMM, cu un minim de 8 GB. Dar viteza scade cu numărul de module: 4400 MT/s cu un modul pe canal, 4000 cu două single-rank și 3600 cu două dual-rank — iar 128 GB se fac exact din patru module de 32 GB, deci la 3600.
Câte SSD-uri intră într-un Precision 3680?
Trei NVMe: două sloturi M.2 2230/2280 PCIe Gen4 și unul M.2 2280 PCIe Gen3, plus un slot separat pentru placa de rețea fără fir. Al treilea e cu o generație în urmă, deci un disc rapid montat acolo merge la viteza slotului. Mașina are și un sertar frontal pentru disc, care se scoate fără șurubelniță.
Ce sursă are și e suficientă?
Dell oferă 300 W, 500 W și 1000 W, iar în manual toate trei sunt date ca 80PLUS Platinum Certified. Sursa se alege odată cu placa video: cea de 1000 W apare la configurațiile cu plăci mari. Nu primești o sursă supradimensionată, ci pe cea potrivită configurației.
Suportă memorie ECC?
Da, până la 128 GB, dar Dell notează că ECC nu este suportat pe procesorul Core i3-14100. Dacă ai nevoie de ECC, procesorul se alege cu asta în minte.
Precision 3680 e refurbished sau nou?
Nou, open box, cu 3 ani garanție. Diferența față de o mașină sigilată e cutia desfăcută, nu mașina. În catalogul nostru sunt 20.700 de configurații, toate în stoc, între 6.005 și 38.961 de lei cu TVA.
Ce placă video să aleg pentru proiectare?
Memoria plăcii decide ce proiect intră, nu viteza ei. Pentru proiectare și randare, de la 12 GB în sus — RTX 3060 cu 12 GB, RTX 5070 cu 12 GB GDDR7 sau RTX 5070 Ti cu 16 GB. Pentru birou cu două ecrane, Quadro P400 cu 2 GB e suficientă, iar diferența de preț între cele două capete e de circa 12.500 de lei.
Surse și metodologie
Documentația a fost verificată la 7 octombrie 2026. Recomandările comerciale sunt construite ca metodă de decizie, nu ca promisiuni universale: configurația, starea, garanția și disponibilitatea se confirmă întotdeauna în pagina produsului sau în oferta scrisă.
- Dell — manualul Precision 3680 Tower, capitolul despre memorie: patru sloturi DIMM, DDR5, viteză maximă 4400 MT/s, configurație maximă 128 GB, minimă 8 GB; viteza scade la 4000 MT/s cu două module single-rank și la 3600 MT/s cu două module dual-rank; „ECC memory is not supported on the Intel Core i3-14100 processor"
- Dell — manualul Precision 3680 Tower, capitolul despre alimentare: surse interne de 300 W, 500 W și 1000 W, toate trei „80PLUS Platinum Certified"
- Dell — manualul Precision 3680 Tower, dimensiuni și masă: înălțime 372,90 mm, lățime 173,00 mm, adâncime 420,20 mm, masă între 7,58 și 16,05 kg după configurație
